Metoda reducerii la unitate (clasa a 5-a)
Ana a cumpărat 5 kg de cireșe, plătind 15 lei. Dacă Mihai dorește să cumpere 3 kg de cireșe de același fel, câți lei va trebui să plătească?
Citesti, cu atenţie, cerinta problemei, apoi scriu schema:
5 kg ………………….15 lei
Bun, acum, dacă pentru 5 kg plătește 15 lei, atunci pentru 1 kg plătește de cinci ori mai puțin.
Si efectuez, pretul unui kg de cirese si scriu asa:
1 kg …………………15 : 5 = 3 lei
Dacă pentru 1 kg plătește 3 lei, atunci pentru 3 kg plătește de trei ori mai mult. Calculez câți lei va trebui să plateasca Miahi.
3 kg ……………….. 3 ∙ 3 = 9 lei
Acum, am aflat cati lei trebuie sa plateasca el pentru trei kilograme de cirese prin reducerea la unitate!
Comentarii
Trimiteți un comentariu